Solved

Stergere date 2023 din repository Veeam Backup for Microsoft 365


In primul rand salut si La multi ani!

 

Avem un mediu de Veeam Backup for Microsoft 365 exclusiv pentru backup de Exchange. Repository-urile au retentie de 32 de zile. Dupa cum stiti, cand ruleaza retentia nu se elibereaza de pe disc spatiul alocat deja pentru repository. Astfel, dupa ce trec 32 de zile din 2024, folderul “2023” de pe discul repository ar trebui sa nu mai contina date deloc, dar va continua sa ocupe pe disc spatiul alocat la momentul actual.

 

Intrebarea mea este cum pot elibera de pe disc spatiul acela, alocat deja pentru 2023? Stiu ca pot face shrink la repository.adb dar am nevoie temporar de spatiu liber pe disc inca odata cat repository-ul, plus ca trebuie sa fac asta cu serviciile de Veeam oprite (adica backup-ul nu va rula in acel timp). Din experientele anterioare, dureaza undeva la 60 de ore. Pot sterge folderul “2023” din repository dupa 32 de zile? Sunt alte variante?

 

 Multumesc,

 

Dragos

icon

Best answer by edumitru 10 January 2024, 11:53

View original

2 comments

Badge +1

Salut Dragoș,

Un an nou fericit și împlinit!

Am găsit următorul articol care explică ce se întâmplă pe repository când expiră retenția: https://www.veeam.com/blog/office-365-backup-retention-explained.html#What_happens_on_a_storage
Eu înțeleg că odată ce datele din .adb pentru 2023 expiră, acel .adb va fi șters cu totul și folder 2023 va rămâne gol.

Așadar urmărește ce se întâmplă odată cu expirarea retenției după cele 32 de zile.
Dacă .adb din 2023 nu este șters și rămâne pe disk, sugerez să deschizi un caz la Technical Support via my.veeam.com (alege I need support for: Veeam Backup for Microsoft 365).

O zi frumoasă,

Eugen

Salut Eugen!

Multumesc de info. Voi urmari discurile cu 2023 dupa cele 32 de zile.

 

O zi frumoasa!

Comment